Cilvēkiem ar invaliditāti izsniegs jauna parauga apliecības

  • Jaunumi
  • Cilvēkiem ar invaliditāti izsniegs jauna parauga apliecības

No 1. septembra cilvēkiem ar invaliditāti plānots izsniegt jaunas, uzlabota parauga apliecības. Apliecību saņemšana būs ērtāka, jo tām nevajadzēs iepriekš iesniegt fotogrāfiju.

To paredz Labklājības ministrijas (LM) izstrādātais jaunais Ministru kabineta Noteikumu par personu ar invaliditāti apliecinoša dokumenta paraugu, tā izsniegšanas un uzskaites kārtību projekts, kas ceturtdien, 5. aprīlī, izsludināts Valsts sekretāru sanāksmē. Projekts vēl jāsaskaņo ar ministrijām un cilvēkus ar invaliditāti pārstāvošajām organizācijām, un jāapstiprina valdībā.

Plānots, ka jaunā parauga apliecības no septembra varēs saņemt visās Veselības un darbspēju ekspertīzes ārstu valsts komisijas (VDEĀVK) nodaļās. Apliecību izsniegšanas kārtību nemainīs: tās varēs saņemt tajā pašā dienā, kad cilvēkam veiks invaliditātes ekspertīzi un noteiks invaliditāti, vai nosūtīs ierakstītā pasta sūtījumā. Par apliecības saņemšanu cilvēkiem nebūs jāmaksā.

Uz jaunā parauga apliecībām atspoguļotā informācija būs tulkota arī angļu valodā, lai cilvēki ar invaliditāti, ceļojot pa Eiropas Savienības dalībvalstīm, varētu izmantot tajās noteiktos atvieglojumus cilvēkiem ar invaliditāti, piemēram, muzejos, sabiedriskajā transportā u.c.

Jaunā parauga apliecības paredzēts izgatavot kā polivinilhlorīda daudzslāņu laminētas kartes. Tās atbildīs ISO/IEC 7810 standartam. Apliecībā iestrādās elementus, kas apgrūtinās tās viltošanu, tai skaitā smalku līniju rakstu, teksta līniju negatīvā mikrodrukā, integrētu sejas attēla fona apdruku, un ultravioletā gaismā redzamu attēlu. Pašlaik invalīda apliecība ir uz apdrukātas papīra pamatnes laminēta kartīte, ko ir viegli viltot.

Izstrādājot jaunā parauga apliecības, domāts, lai uz tām atspoguļotā informācija būtu vieglāk izlasāma arī cilvēkiem ar redzes traucējumiem. Tāpēc apliecībai izvēlēts dzeltens un oranžs pamata tonis, kas vislabāk kontrastēs ar teksta melnajiem burtiem

Apliecību izgatavošanu tehniski nodrošinās katra VDEĀVK nodaļa, kurā cilvēkam veic invaliditātes ekspertīzi un nosaka invaliditāti. VDEĀVK ar Eiropas Reģionālās attīstības fonda līdzfinansējumu ir iegādājusies apliecību izgatavošanas iekārtas ar aprīkojumu un programmatūru. Jauno iekārtu komplektā ir arī fotoaparāts, tāpēc nebūs vajadzības iepriekš iesniegt fotogrāfiju. To vajadzēs darīt tikai, lai izgatavotu apliecības cilvēkiem, kuri veselības stāvokļa dēļ nevar ierasties VDEĀVK nodaļā.

Pilnīga pāreja tikai uz jaunā tipa apliecībām plānota triju līdz desmit gadu laikā. Cilvēkus ar invaliditāti pārstāvošās nevalstiskās organizācijas jau ir informētas, ka tiek strādāts pie jauna parauga apliecību izgatavošanas.

Ar noteikumu projektu var iepazīties LM interneta vietnē, sadaļā Aktuāli - Tiesību aktu projekti http://www.lm.gov.lv/text/1789

2011. gada 31. decembrī Latvijā bija aptuveni 150 tūkstoši cilvēku ar invaliditāti. VDEĀVK gada laikā izsniedz apliecības aptuveni 67,2 tūkstošiem cilvēkiem, proti, aptuveni 5,6 tūkstošus apliecību katru mēnesi.

Informāciju sagatavoja:

Zane Brīvmane, Komunikācijas nodaļas sabiedrisko attiecību speciāliste, 67021666 , 26134505 , zane.brivmane@lm.gov.lv

Aptauja:
Mana primārā nepieciešamība.

Rezultāti Atbildēt

Biedrība „Latvijas Multiplās sklerozes asociācija” (LMSA)
LMSA atrodas Latvijas Jūras medicīnas centrā (LJMC) Melīdas iela 10, Rīga, LV – 1015

Tālrunis: 2 659 9723
E-pasts: lmsa@lmsa.lv

LMSA rekvizīti:
A/S „Rietumu Banka”
Konts:
IBAN LV10RTMB0000 0688 01518
SWIFT: RTMBLV2X


Nodaļas

Atbalstītāji: