2012. gadā Pasaules MS diena tiks atzīmēta 30. maijā

  • Jaunumi
  • 2012. gadā Pasaules MS diena tiks atzīmēta 30. maijā

Vairāk nekā 60 pasaules valstīs MS aktīvisti strādā, lai veicinātu sabiedrības informētību un paaugstinātu izpratni par multiplo sklerozi. Tiek darīts ļoti daudz, lai pievērstu   darba devēju un citu atbildīgo personu uzmanību, lai tādējādi MS cilvēkiem palīdzētu turpināt darbu vai arī dotu iespēju strādāt  ar saīsinātu darba laiku vai atvieglotākā režīmā. Arī darbs mājās ir iespēja, kas ļauj pašam sabalansēt savu darba slodzi.

Pasaules MS dienas atzīmēšana tika uzsākta  2009. gada 27. maijā. Pasaules MS diena ir iespēja palielināt informētību, veicināt izpratni  par multiplo sklerozi, kā arī vienot un apvienot globālā kustībā visas pasaules cilvēkus, kuri saistīti ar MS. Vairāk nekā 2’000’000 cilvēkiem pasaulē ir MS, Latvijā ir aptuveni 3’000 MS pacienti.

Vispasaules multiplās sklerozes diena tiek atzīmēta katru gada maija pēdējā trešdienā, 2011. gadā tā tika atzīmēta 25. maijā – jau trešo reizi vēsturē. Gandrīz visās Latvijas pilsētās tika organizēti dažādi pasākumi, lai pievērstu uzmanību, ka mēs tādi esam un mēs gribam dzīvot, nevis tikai sadzīvot.

Rīdzinieki Pasaules MS dienā pulcējās Rīgas Sociālā dienesta dienas centra „Ābeļzieds” telpās, svinīgajā brīdī sēžoties improvizētā aplī, kad pasākuma uzrunu teica LMSA valdes priekšsēdētāja Skaidrīte Beitlere. Viņa atzīmēja, ka šī diena ir iespēja pievērst multiplajai sklerozei daudz lielāku uzmanību nekā ikdienas dzīves steidzīgajā ritmā, šī diena ir iespēja būt iecietīgākiem vienam pret otru.

Dr. Murziņa, kura šajā dienā pārstāvēja MS centru, atzina, ka ir pienākusi gaiša un priecīga diena, – to pat varot dēvēt par veselības un darba svētkiem. Un šajā dienā jāatceras pilnīgi visi, kas vienmēr aktīvi darbojušies un devuši savu artavu MS slimnieku labā. Dr. Murziņa atgādināja, ka MS centrā viss notiek,  – „Mēs Jums esam!”

Pašlaik aktualitāte gan Latvijā, gan citviet pasaulē ir venoplastija un tās sasaistīšana ar MS. Šis jautājums izraisīja visplašāko viedokļu apmaiņu. Venoplastija ir salmiņš, pie kura pacienti mēdz pieķerties. Jāatceras, ka metode Latvijā nav apstiprināta, turklāt arī pasaulē par to izsakās kritiski, jo nav zināms, kā venoplastijas veikšana ietekmēs MS pacientu veselības stāvokli pēc vairākiem gadiem. Riski pastāv, izvēloties veikt venoplastiju, jo tā ir invazīva iejaušanās, – lēmums par to jāpieņem katram pacientam pašam. Galvenais, kas ir jāatceras venoplastijas sakarā, ir tas, ka šī operācija tiek veikta, lai ārstētu asinsvadus, nevis MS. Venoplastija, iespējams, var darboties kā papildmetode, tomēr tā nekad neiznīcinās MS perēkļus.

Uzrunu turpināja Guntra Cīrule, LMSA līdzpriekšsēdētāja, kura īsumā ieskicēja, kas Pasaules MS dienas ietvaros notiek visā pasaulē, kā arī nolasīja vēstuli, kurā bija pausta Vācijas MS asociācijas nostāju attiecībā pret venoplastiju.

Citāts no vēstules: „…Vēl ir ļoti neskaidrs, cik lielā mērā šādas izmaiņas ietekmē MS, vai tās ir cēlonis vai sekas saslimšanai. Terapeitiski pasākumi, piemēram, asinsvadu paplašināšana, pēc pašreizējiem zinātniskiem uzskatiem neattaisnojas. Sakarā ar iespējamām bīstamām komplikācijām autori neiesaka šo procedūru.”

Sabiedrisko attiecību pārstāve Laura Zvirbule  pavēstīja, ka šobrīd rit darbs pie tā, lai uzlabotu LMSA mājas lapu. Šī gada laikā iecerēts izveidot MS pacientu rokasgrāmatu. 2011. gada MS dienā tika dots starts LMSA rīkotam stāstu konkursam „Dzīve ar MS”, kas ilgs līdz vasaras beigām. Laura arī pavēstīja, ka, atzīmējot Pasaules MS dienu, rokgrupa U2 pievienojusies atbalstītāju pulkam, dodot atļauju veidot īpašu video savai dziesmai „Beautiful Day”. Šogad ir saņemta atļauja šo video adaptēt latviešu valodā, lai arī latviski darītu zināmu, ka MS ir slimība, ar kuru ir iespējams sadzīvot. To ārstējot, var palēnināt slimības attīstību, mazināt slimības paasinājumus un simptomus.

Pasaules MS dienu noslēdza atbalstītāji, kā arī Māris Āboliņš, kurš prezentēja projekta „Hameleonu rotaļas” braucamo – ratiņkrēsla un skūtera kombināciju. Bija iespēja arī izmēģināt un pašiem to novērtēt.

Aptauja:
Mana primārā nepieciešamība.

Rezultāti Atbildēt

Biedrība „Latvijas Multiplās sklerozes asociācija” (LMSA)
LMSA atrodas Latvijas Jūras medicīnas centrā (LJMC) Melīdas iela 10, Rīga, LV – 1015

Tālrunis: 2 659 9723
E-pasts: lmsa@lmsa.lv

LMSA rekvizīti:
A/S „Swedbank”
Konts:
LV54HABA0551052632700
SWIFT: HABALV22


Nodaļas

Atbalstītāji: