13.01.2021Slimību profilakses un kontroles centrs

No slimību profilakses un kontroles centra -

Par vakcināciju pret COVID-19 pacientiem ar multiplo skleroziCOVID-19 mRNS vakcīna (turpmāk tekstā: Comirnaty) ir paredzēta aktīvai imunizācijai pret SARS-CoV-2 vīrusa izraisīto COVID-19 personām no 16 gadu vecuma.Comirnaty nav specifiksi pētīts uz multiplās sklerozes (turpmāk tekstā: MS) pacientiem. Balstoties uz esošajiem datiem no pētījumiem par vakcīnas darbības mehānismu, iedarbīgumu un drošumu nav pamats uzskatīt, ka vakcīna nebūtu iedarbīga vai radītu veselības riskus cilvēkiem ar MS, tāpēc nav noteikti ierobežojumi vakcinācijai. Produkta informācijā ir norādīts, ka vakcīnas iedarbība varētu būt zemāka imūnkompromitētiem pacientiem, tajā skaitā tiem, kuri lieto imūnsupresantu terapiju, taču vakcīnu rekomendē lietot.2020. gadā BMJ Open publicētajā Reyes et al rakstā par imunizāciju pacientiem ar MS tiek uzsvērts, ka MS pacientu grupā ieguvums no vakcinācijas ir lielāks, nekā iespējamais risks, tāpēc pacientiem un viņu radiniekiem un kontaktpersonām būtu jāveic imunizācija atbilstoši imunizācijas programmai. Turklāt MS saasināšanās, kas saistīta ar infekcijas slimību, var izraisīt smagāku un ilgstošāku neiroloģisku deficītu nekā spontāni slimības recidīvi.Tiek norādīts, ka vēsturiski ir bijusi publicēta pretrunīga informācija par iespējamo slimības un tās recidīvu veicināšanu pēc imunizācijas, bet, ņemot vērā pēdējā desmitgadē veiktos pētījumus un jaunāko uz pierādījumiem balstīto informāciju, ir secināts, ka vakcīnas neizraisa MS un nav nekāda cēloņsakarība starp vakcinēšanos un slimības vai tās recidīvu attīstību pacientiem ar MS. Vienīgi vakcināciju var rekomendēt atlikt tiem MS pacientiem, kuriem uz vakcinēšanas brīdi ir aktīvs slimības recidīva periods, līdz brīdim, kad slimības recidīvs nav vairs aktīvs.

Pasaules Veselības organizācijas Globālās Vakcīnas drošības komiteja ir publicējusi informāciju par vairāku vakcīnu drošumu un efektivitāti pacientiem ar MS. PVO secinājusi, ka neviena no apskatītajām vakcīnām nevar inficēt šūnas, vairoties vai izraisīt slimību, bet tiek inducēta specifisku antivielu veidošanās cilvēka organismā, kas rada imunitāti pret konkrēto infekcijas slimību. Ņemot vērā vakcīnu darbības mehānismu šo slēdzienu var attiecināt arī uz COVID-19 vakcīnām, tostarp Comirnaty vakcīnu.Šobrīd valsts imunizācijas programmā iekļautās vakcīnas ir piemērotas pacientiem ar MS, un nav nekādu pierādījumu tam, ka vakcinēšanās var inducēt MS recidīvu vai provocēt saslimšanu ar MS.Ņemot vērā, ka Comirnaty ir reģistrēts reģistrācijas procedūrā ar nosacījumu, kompānijai ir pienākums sniegt papildus datus par klīnisko pētījumu rezultātiem divu gadu griezumā. Šie dati sniegs papildus informāciju par dažādām pacientu grupām. Papildus Eiropas Zāļu aģentūra plāno neatkarīgu, rūpīgu vakcīnu pēcreģistrācijas uzraudzība Eiropas Savienības līmenī, lai ievāktu datus par vakcīnu lietošanu reālajā vidē.Plašāku informāciju par Comirnaty var atrast zāļu aprakstā un lietošanas instrukcijā.[5]Ņemot vērā augstāk minēto, Latvijas Zāļu valsts aģentūra un Imunizācijas valsts padome pacientiem ar multiplo sklerozi rekomendē veikt vakcināciju pret COVID-19 atbilstoši paredzētajai vakcinācijas shēmai.

Direktore Iveta GavareIeva Rutkovska, 67081512ieva.rutkovska@spkc.gov.lv

lasīt vairāk

06.01.2021Uzziniet vairāk

Uzziniet vairāk par Multiplo sklerozi -ieej www.evisit.lv  !

Ir vienreizēja bezmaksas iespēja, ievadot personalizētu kodu, Evisit pašmācības platformā piekļūt un noklausīties Multiplās Sklerozes (MS) speciālistu izglītojošās lekcijas.

Tādas kā - kā sagatavoties speciālista vizītei, pašu MS pacientu pieredze, noderīgi un informatīvi materiāli MS pacientam arī testi MS pacientam un daudz kas cits.

Lekcijas ar laiku tiks papildinātas.

Kā piekļūt lekcijām speciāli mūsu cilvēkiem ar MS un kā iegūt kodu?

Jums būs jāreģistrējas www.evisit.lv izglītojošā interneta vietnē , kods katram ir individuāls un ļaus saglabāt anonimitāti iegūstot informāciju jau ar koda ievades brīdi. Individuālu kodu, paroli (kas sastāda burtu un ciparu kombināciju) jūs varēsiet iegūt pie sava MS nodaļas vadītāja, kurš to Jums iedos kopa ar instrukciju kā piekļūt šai vietnei un piereģistrēties.

Savus pieejas datus glabā droši !

                                IMG_20210106_103445.jpg

lasīt vairāk

22.12.2020Jaukus ZIemassvētkus

Jaukus visiem Ziemassvētkus un Laimīgu 2021. gadu !

                  IMG_8093.JPG  

lasīt vairāk

17.12.2020Dzīve jaunās krāsās

Prieks paziņot, ka ir iznācis jaunais žurnāla nr.

"DZĪVE JAUNĀS KRĀSĀS"

  Zurnāla vāks Nr.3.png Sasirdzis cilvēks parasti sāk padziļināti interesēties par savu slimību, jo pastāv iespēja, ka ar to būs jāsadzīvo ilgu laiku. Zinot, kas sagaida, rodas drošības sajūta. Protams, pat šajā modernajā laikmetā vēl ne visas slimības ir līdz galam iepazītas, ne visu slimību cēloņi un gaita ir pilnībā skaidri. Viena no šādām slimībām ir multiplā skleroze un tās izraisītie kognitīvo (izziņas) funkciju traucējumi. Ja esat saskāries ar šo slimību vai kognitīvajiem traucējumiem un vēlaties par tiem uzzināt vairāk, šis izdevums ir paredzēts jums. Multiplā skleroze ir viena no izplatītākajām slimībām, kas ietekmē centrālo nervu sistēmu un izraisa invaliditāti. Nereti to saista ar vecuma sklerozi, tādēļ ir izplatīts mīts, ka ar to saslimst tikai vecumdienās. Diemžēl realitāte atšķiras no mīta. Nepatīkamo diagnozi visbiežāk izdzird 20–40 gadus veci, darbspējīgi cilvēki, kuru nākotnes plānus traucē multiplās sklerozes pavadoņi – pastāvīgs nogurums, kā arī redzes, koordinācijas, atmiņas vai kognitīvo funkciju traucējumi. Aizmāršība, uzmanības koncentrēšanas problēmas, traucēta artikulācija un citi kognitīvie traucējumi reizēm var rasties ikvienam no mums – gan saslimušajiem, gan veselajiem. Tie var rasties pavasarī, kad pēc ziemas trūkst vitamīnu, vai arī gada tumšajā laikā saules trūkuma dēļ.Turklāt izziņas funkcijām ir dabiska tendence mazināties, cilvēkam novecojot. Ja šādus traucējumus sāk just multiplās sklerozes pacienti, tas ir nopietns signāls, kuru nevajadzētu ignorēt.

Tie var liecināt par lietoto zāļu neefektivitāti vai par slimības progresēšanu. Šādā gadījumā par to ir jāaprunājas ar ārstiem, ģimenes locekļiem un jāmeklē risinājumi. Šajā žurnāla numurā padziļināti analizējam kognitīvos traucējumus un meklējam atbildes uz svarīgākajiem jautājumiem: kā atpazīt kognitīvos traucējumus? Par ko tie liecina? Vai ar šiem simptomiem ir iespējams uzturēt labu dzīves kvalitāti? Kā var palīdzēt rehabilitologs? Šeit varēsiet atrast detalizētus mediķu skaidrojumus. Esam arī sagatavojuši vairākus iedvesmojošus multiplās sklerozes pacientu stāstus. Ceram, ka šajā izdevumā ietvertā informācija, stāsti un padomi būs jums noderīgi. Patīkamu lasīšanu!

                                                                      ŽURNĀLA "DZĪVE JAUNĀS KRĀSĀS" REDAKCIJA

 

lasīt vairāk

16.12.2020Par invaliditātes noteikšanu

10 Biežāk uzdotie jautājumi –

par invaliditātes noteikšanu ārkārtējās situācijas laikā

no 09.11.2020.

 

1. Ja man jau pavasarī izsludinātās ārkārtējās situācijas laikā automātiski tika pagarināta invaliditāte un termiņš beidzas šīs ārkārtējās situācijas laikā, vai tā tiks pagarināta atkārtoti?

Ja ir izveidojusies situācija, ka personai 2020.gada pavasarī izsludinātās ārkārtējās situācijas laikā (no 12.03.2020. – 10.06.2020.) un vēl trīs mēnešus pēc tam, t.i., līdz 09.09.2020., iepriekš noteiktā invaliditāte tika automātiski pagarināta un tās termiņš beidzas 2020.gada 9.novembrī vai vēlāk (rudenī izsludinātās ārkārtējās situācijas laikā), vai trīs mēnešu laikā pēc ārkārtējās situācijas atcelšanas, un persona nav vai nebūs iesniegusi dokumentus atkārtotas invaliditātes ekspertīzei, tad pavasarī pagarinātais invaliditātes termiņš un atzinumi, ja tādi bijuši izsniegti, vēlreiz tiks automātiski pagarināti uz sešiem mēnešiem.

2. Vai ārkārtējās situācijas laikā, kas izsludināta no 2020.gada 9.novembra līdz 2021.gada 11.janvārim mainīsies invaliditātes pagarināšanas kārtība?

Kārtība, kādā tiek pagarināts iepriekš noteiktās invaliditātes termiņš, ir tāda pati, kāda tā bija 2020.gada pavasarī izsludinātās ārkārtējās situācijas laikā.

Tātad, personām, kurām ārkārtējās situācijas laikā (no 2020.gada 9.novembra līdz tās atcelšanai) vai triju mēnešu laikā pēc ārkārtējās situācijas atcelšanas beigsies iepriekš noteiktais invaliditātes termiņš un persona nebūs iesniegusi dokumentus invaliditātes ekspertīzei, invaliditātes termiņš tiks automātiski pagarināts uz sešiem mēnešiem, saglabājot iepriekš noteikto invaliditātes grupu un atzinumus, ja tādi bijuši izsniegti, kā arī visas izrietošās sociālās garantijas (pensijas/pabalsti).

3. Uz ko attiecas invaliditātes termiņa pagarinājums līdz sešiem mēnešiem?

Iepriekš noteiktā invaliditāte tiek automātiski pagarināta visām personām ar invaliditāti, kurām tā beidzas ārkārtējās situācijas laikā (no 2020.gada 9.novembra līdz tās atcelšanai) vai triju mēnešu laikā pēc ārkārtējās situācijas atcelšanas, ja vien persona nav jau savlaicīgi iesniegusi dokumentus invaliditātes ekspertīzes veikšanai parastajā kārtībā.

4. Vai tiks pagarināti arī visi iepriekš izsniegtie atzinumi – īpašas kopšanas nepieciešamība, asistenta pakalpojums, transporta kompensācija?

Jā. Personām, kurām ārkārtējās situācijas laikā (no 2020.gada 9.novembra līdz tās atcelšanai) vai triju mēnešu laikā pēc ārkārtējās situācijas atcelšanas beigsies iepriekš noteiktais invaliditātes termiņš un persona nebūs iesniegusi dokumentus invaliditātes ekspertīzei, arī līdz šim izsniegto atzinumu termiņi tiks automātiski pagarināti uz laiku līdz sešiem mēnešiem.

5. Vai automātisks termiņa pagarinājums tiks piemērots visos gadījumos?

Nē, ir izņēmumi, kad automātisks pagarinājums nav iespējams:

-        ja invaliditātes termiņš beidzies pirms ārkārtējās situācijas izsludināšanas (t.i., pirms 

         09.11.2020.);

-        ja bērns ārkārtējās situācijas laikā sasniedz 18 gadu vecumu (lēmums nevar tikt automātiski

         pagarināts, jo pilngadīgām personām tiek piemēroti citi invaliditātes noteikšanas kritēriji, mainās

         atbalsta pasākumi u.c.).

lasīt vairāk

Aptauja:
Mana primārā nepieciešamība.

Rezultāti Atbildēt

Biedrība „Latvijas Multiplās sklerozes asociācija” (LMSA)
LMSA atrodas Latvijas Jūras medicīnas centrā (LJMC) Melīdas iela 10, Rīga, LV – 1015

Tālrunis: 2 659 9723
E-pasts: lmsa@lmsa.lv

LMSA rekvizīti:
A/S „Swedbank”
Konts:
LV54HABA0551052632700
SWIFT: HABALV22


Nodaļas

Atbalstītāji: