29.07.2021Gatavojas 25 gadu jubilejas svinībām

Gatavojas 25 gadu jubilejas svinībām

 

Latvijas Multiplās sklerozes asociācijas (LMSA) Alūksnes nodaļa dibināta 1996. gada 26. jūlijā.
Šo 25 gadu laikā ir daudz padarīts, neskatoties uz slimību, daudz kur pabūts, iepazīts daudz cilvēku un rasti domubiedri. Pēdējie divi gadi aizvadīti koronavīrusa “zīmē”, kad vienīgā kontaktēšanās varēja notikt tikai pa tālruni vai internetā. Tas daudziem multiplās sklerozes slimniekiem izraisīja vēl lielāku grūtsirdību, bet citi arvien ir dzīvespriecīgi un humora pilni.

 

Svarīga satikšanās

LMSA Alūksnes nodaļas jubilejas priekšvakarā tiekos ar biedrības pārstāvjiem – tās vadītāju Didzi Apsīti un bijušo nodaļas vadītājas Ināras Priedes vietnieci Annu Fursenko. Viņi stāsta, ka sākotnēji biedrībā bijuši vidēji 18 cilvēki, tagad šo gadu laikā palikuši vien teju desmit, un jauni slimnieki, lai gan mūsu novados tādi ir, biedrībai nepievienojas. “Kādreiz biedrības biedri kopīgos pasākumos tikās vismaz četras reizes, lai kopīgi ar pārstāvjiem no asociācijas risinātu medicīniskas un sadzīves problēmas, lai svinētu biedru dzimšanas dienas un citus svētkus. Organizējām dažādus izglītojošus seminārus, gan par jaunākajām metodēm mūsu slimības ārstēšanā, gan par invalīdu rehabilitāciju un integrāciju sabiedrībā,” stāsta Anna Fursenko. Šādas tikšanās cilvēkus vieno, saliedē, palīdz pārvarēt vientulību un ir ļoti svarīgas. Laikā, kad biedrības vadītāja vēl bija I. Priede, tikšanās parasti notika viņas privātmājā. Pēdējos gados pirms pandēmijas tikšanās rīkoja A. Fursenko pirmā stāva dzīvoklī, kas ir ērti pieejams visiem slimniekiem, lai nebūtu jāapmeklē publiskas vietas, kas ne visiem slimniekiem ir pieņemami. Taču biedriem atmiņā palikuši arī kopīgie pasākumi ar pārstāvjiem no Rīgas Multiplās sklerozes asociācijas, kad rīkoja izbraucienus uz Kalncempju pagasta Viktora Ķirpa Ates dzirnavām, devās ar plostu pa Alūksnes ezeru un citur.

 

Veiksmīga sadarbība

 Tāpat aizvadīto gadu laikā veiksmīga sadarbība biedrībai izveidojusies ar Vācijas Multiplās sklerozes asociāciju “Palīdzība multiplās sklerozes slimniekiem un viņu ģimenēm”.  Asociācija vairāku gadu garumā sadarbojusies ar Vācijas pilsētas Hemeras babtistu kristīgo draudzi, kura ir biežs ciemiņš Rīgā. Pārstāvji no citām multiplās sklerozes asociācijas nodaļām Latvijā, kā arī alūksnieši vairākas reizes pabijuši Vācijā, lai gūtu pieredzi par to, kā ar šo slimību sadzīvo cilvēki citās valstīs. Bijušas tikšanās ar Eiropas Savienības “PHARE - LIEN” projekta dalībniekiem. Biedrības biedri regulāri piedalījās Alūksnes Nevalstisko organizāciju centra rīkotajos semināros un aktīvi līdzdarbojās Latvijas Multiplās Sklerozes asociācijā, piedalījās Alūksnes Invalīdu biedrības, kuras biedri arī ir multiplās sklerozes slimnieki, aktivitātēs. Līdz šim ik gadu kopīgi atzīmēta arī Alūksnes biedrības dibināšanas gadadiena, atskaitoties par paveikto, un Pasaules Multiplās sklerozes diena 31. maijā.

 

Misija - informēt

Laikā, kad toreizējā biedrības valdes priekšsēdētāja Ināra Priede izlēma mainīt dzīves vietu, par biedrības vadītāju ievēlēja Didzi Apsīti.  “Par vadītāju sāku strādāt 2017. gadā. Sākumā nebija tik vienkārši saprast grāmatvedību, nepieciešamās atskaites, bet mani morāli atbalstīja gan  Ināra, gan Anniņa. Vienmēr esmu aktīvi kontaktējies ar Latvijas Multiplās sklerozes asociācijas vadību un esmu arī asociācijas valdes loceklis. Pēdējos divos gados mana darbība kā biedrības valdes priekšsēdētājam gan aprobežojas tikai ar informācijas saņemšanu un tās tālāku nodošanu mūsu slimniekiem, un tā pašlaik arī ir mana misija biedrībā,” stāsta D. Apsītis un atceras vienu no pēdējām tikšanās reizēm Jaunķemeru sanatorijā, kur viņiem sniedza  informāciju par multiplās sklerozes jaunākajām ārstēšanas metodēm.

 Lai mazinātu “Covid -19” ietekmi uz iedzīvotājiem, šopavasar Multiplās sklerozes asociācija saņēma finansējumu no Eiropas Savienības fondiem. Par šo naudu katras nodaļas vadītājam bija iespēja iegādāties datoru un printeri, kas ir liels atspaids ikdienas darbā, konkrēti, saziņā ar citiem biedriem.

 

Ir optimisti

Slimam cilvēkam ir grūti būt vienam, viņam vairāk kā jebkuram citam nepieciešams līdzcilvēku atbalsts. Īpaši svarīgs tas ir no saviem likteņa biedriem, jo kopīgi var risināt sasāpējušas problēmas, pārvarēt grūtsirdību, kas mēdz mākt dzīves ne tik gaišajos brīžos. Didzis stāsta, ka viņam, neskatoties uz slimību, dzīvē prieku sagādā krustvārdu mīklu minēšana, patīk arī citas prāta spēles, labprāt skatās LTV 1 raidījumu “VIP”. “Mani tagad interesē visas tās lietas, ko kādreiz mācīja skolā, un ko es biju palaidis garām. Lasu žurnālus  un grāmatas par vēsturi, zinātni. Priecājos, ka vēl tomēr varu padarīt lauku darbus, esmu pats sev pavēlnieks, varu justies brīvi,” atklāj viņš.

 Savukārt Annu Fursenko daudzi cilvēki pazīst kā nelabojamu optimisti, kura, lai vai cik grūti būtu, caur dzīvi iet ar humoru, labsirdību un smaidu sejā. Viņa no pašiem biedrības pastāvēšanas pirmsākumiem neiztrūkstoši piedalījusies visos asociācijas un biedrības rīkotajos pasākumos. “Man patīk ar cilvēkiem tikties klātienē. Redzēt viņu seju, mīmiku, dzirdēt valodu, just viņu noskaņojumu. Tieši tādēļ šis koronavīrusa pandēmijas laiks bija tik nospiedošs, ka cilvēkiem bija liegta iespēja tikties, kontaktēties klātienē,” domā A. Fursenko un piebilst, ka vientulību pārvarēt viņai palīdz mīļotais runcītis, kurš gan nerunā pretī, bet sniedz tik daudz pozitīvu emociju, jau pamostoties no rīta.

 

Jubilejas pasākums plānots

 Multiplās sklerozes Alūksnes nodaļa darbojas Alūksnes novada sabiedrības centrā, un  D. Apsītis multiplās sklerozes slimniekus aicina nekautrēties, bet pievienoties biedrībai, vispirms jau sazinoties ar viņu pa tālruni 26427120 vai rakstot uz e – pastu: apsuks@inbox.lv

Augustā, kad mazināsies ar pandēmiju saistītie ierobežojumi, plānots rīkot kopīgu Alūksnes nodaļas 25 gadu jubilejas svētku pasākumu brīvā dabā, uz kuru aicināti tiks visi biedrības biedri.

                                                                                                                    Ar cieņu Didzis Apsītis, Alūksnes nodaļas vadītājs

 

lasīt vairāk

21.05.2021Atzīmēsim multiplās sklerozes dienu kopā

Aicinām ikvienu pievienoties Pasaules multiplās sklerozes dienai veltītajā tiešsaistes sarunā par multiplo sklerozi 28. maijā plkst. 14:00 Zoom platformā! Savus jautājumus aicinām iesūtīt e-pastā msvieniba@inbox.lv vai pa tālruni 26951474.

 Saite uz Zoom pasākumu: https://ej.uz/MSdiena.

Pieteikties šeit : https://forms.gle/GitesTkQm33NWwEC7.

 “Diemžēl Covid-19 vīrusinfekcijas dēļ, nav iespējama plašāka pulcēšanās un satikšanās klātienē ar Latvijas Multiplās sklerozes asociācijas biedriem, pacientiem un domubiedriem. Šogad, atzīmējot Multiplās Sklerozes dienu, kopā ar Multiplās sklerozes vienības speciālistiem esam sagatavojuši virtuālu video sveicienu ar mērķi atgādināt – mēs esam šeit, lai palīdzētu,” stāsta mūsu slimnīcas Neiroloģijas un neiroķirurģijas nodaļas vadītājs prof. Guntis Karelis.

Vairāk informācijas šeit: https://ej.uz/MS_Diena.

https://www.facebook.com/Austrumuslimnica/videos/392149981943127

 

lasīt vairāk

29.03.2021Jaunumi nekad nav par daudz

Vēlamies informēt par jaunu MS mājas lapu latviešu valodā!
Iekļauta informācija arī par izglītojošiem materiāliem latviešu valodā un video lekcijām evisit platformā.


https://www.multiplaskleroze.lv/

lasīt vairāk

16.02.2021Enterālā un parenterālā barošana

Par Enterālās un parenterālās barošanas nodrošinājumu pieaugušajiem.

Mēs vēlamies Jūs informēt, ka jau no pagajušā gada stājās spēkā grozījumi MK noteikumos Nr. 555 “Veselības aprūpes pakalpojumu organizēšanā un apmaksas kārtībā”, kā rezultātā tiek nodrošināta enterālā un parenterālā barošana, t. sk. enterālās un parenterālās barošanas maisījumu piegāde, pieaugušajiem pacientiem, ko nodrošinās SIA “Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīca”.

Klīniskā barošana tiks nodrošināta tiem pacientiem, kuri jau saņem no pašu vai trešo personu līdzekļiem apmaksātu enterālo vai parenterālo barošanu un atbilst izstrādātajiem medicīnisko indikāciju kritērijiem. Jaunie pacienti, kuri līdz šim nav saņēmuši enterālo un parenterālo barošanu, stājoties spēkā Ministru kabineta noteikumu Nr. 555 “Veselības aprūpes pakalpojumu organizēšanas un samaksas kārtība” grozījumi, varēs saņemt šo pakalpojumu.

Enterālā un parenterālā barošana tiks nodrošināta pacientiem ar noteiktām diagnozēm un atbilstību pacienta medicīnisko indikāciju kritērijiem. Kā arī pacientiem tiks nodrošināta dinamiskā novērošana ambulatori, kā ietvaros, saņemot šo pakalpojumus pie ārsta, pacientam jāveic pacienta līdzmaksājums, izņemot gadījumus, ja pacients ietilpst, kādā no pacienta līdzmaksājuma atbrīvotajām iedzīvotāju grupām.

Enterālās un parenterālās barošanas kabinets ir izveidots, lai nodrošinātu enterālās un parenterālās barošanas pēctecību pieaugušajiem pacientiem, kas izrakstās no stacionāra, kā arī tiem pacientiem, kuriem ir jāsaņem klīniskām indikācijām atbilstoša barošana.

Kam tiek nodrošināta enterālā un parenterālā barošana?

Personai, kurai nepieciešama enterālā barošana un kura atbilst šādiem diagnozes kodiem, kā arī ir atbilstība izstrādātajiem pacienta medicīnisko indikāciju kritērijiem:

Diagnozes kods:

Diagnozes skaidrojums

K22.2

Barības vada obstrukcija

G12.2

Motoriskā neirona slimība

R13  ;  G35

Disfāgija (pacients pilnībā neatbilst K 22.2 vai G 12.2), Multiplā skleroze

E43

Neprecizēta smaga olbaltumu un enerģētiska malnutrīcija

E44.0

Vidēji smaga olbaltumu un enerģētiska malnutrīcija

Ja Jums rodas jautājumi, lūdzu, sazinaties ar:

SIA “Rīgas Austrumu klīniskās universtitātes slimnīca” Klīniskās barošanas kabinetu: 8609466 vai 67042630 (darba dienās no 08:30 līdz 12:00), kliniska.barosana@aslimnica.lv vai SIA Nutricia: 67784372, customerservice.medical@danone.com

 Ar pilnu informāciju var iepazīties šeit: http://www.vmnvd.gov.lv/lv/aktualitates/1152-enteralas-un-parenteralas-barosanas-nodrosinajums-pieaugusajiem-no-1-julija

Ar cieņu, Rihards Tiltiņš

lasīt vairāk

05.02.2021Valdes pārvēlēšana

Par biedrības izmaiņu ierakstīšanu biedrību un nodibinājumu reģistrā

Šis lēmums stājas spēkā 2021. gada 3. februārī.

LMSA valdes priekšsēdētāja – Ineta Osipoviča

LMSA līdzpriekšsēdētāja –      Maija Pontāga

LMSA grāmatvede -                Sanita Zommere

LMSA sekretāre –                  Skaidrīte Beitlere

LMSA valde – Ženija Stunda,

                        Marga Ozoliņa,

                        Jeļena Romanova,

                        Aivis Miezītis, 

                        Didzis Apsītis

Ārstu medicīniskās padomes priekšsēdētāja – Dr. Jolanta Kalniņa
MS pacientu komitejas priekšsēdētājs – Uldis Bundzinskis

lasīt vairāk

Aptauja:
Mana primārā nepieciešamība.

Rezultāti Atbildēt

Biedrība „Latvijas Multiplās sklerozes asociācija” (LMSA)
LMSA atrodas Latvijas Jūras medicīnas centrā (LJMC) Melīdas iela 10, Rīga, LV – 1015

Tālrunis: 2 659 9723
E-pasts: lmsa@lmsa.lv

LMSA rekvizīti:
A/S „Swedbank”
Konts:
LV54HABA0551052632700
SWIFT: HABALV22


Nodaļas

Atbalstītāji: