22.12.2020Jaukus ZIemassvētkus

Jaukus visiem Ziemassvētkus un Laimīgu 2021. gadu !

                  IMG_8093.JPG  

lasīt vairāk

17.12.2020Dzīve jaunās krāsās

Prieks paziņot, ka ir iznācis jaunais žurnāla nr.

"DZĪVE JAUNĀS KRĀSĀS"

  Zurnāla vāks Nr.3.png Sasirdzis cilvēks parasti sāk padziļināti interesēties par savu slimību, jo pastāv iespēja, ka ar to būs jāsadzīvo ilgu laiku. Zinot, kas sagaida, rodas drošības sajūta. Protams, pat šajā modernajā laikmetā vēl ne visas slimības ir līdz galam iepazītas, ne visu slimību cēloņi un gaita ir pilnībā skaidri. Viena no šādām slimībām ir multiplā skleroze un tās izraisītie kognitīvo (izziņas) funkciju traucējumi. Ja esat saskāries ar šo slimību vai kognitīvajiem traucējumiem un vēlaties par tiem uzzināt vairāk, šis izdevums ir paredzēts jums. Multiplā skleroze ir viena no izplatītākajām slimībām, kas ietekmē centrālo nervu sistēmu un izraisa invaliditāti. Nereti to saista ar vecuma sklerozi, tādēļ ir izplatīts mīts, ka ar to saslimst tikai vecumdienās. Diemžēl realitāte atšķiras no mīta. Nepatīkamo diagnozi visbiežāk izdzird 20–40 gadus veci, darbspējīgi cilvēki, kuru nākotnes plānus traucē multiplās sklerozes pavadoņi – pastāvīgs nogurums, kā arī redzes, koordinācijas, atmiņas vai kognitīvo funkciju traucējumi. Aizmāršība, uzmanības koncentrēšanas problēmas, traucēta artikulācija un citi kognitīvie traucējumi reizēm var rasties ikvienam no mums – gan saslimušajiem, gan veselajiem. Tie var rasties pavasarī, kad pēc ziemas trūkst vitamīnu, vai arī gada tumšajā laikā saules trūkuma dēļ.Turklāt izziņas funkcijām ir dabiska tendence mazināties, cilvēkam novecojot. Ja šādus traucējumus sāk just multiplās sklerozes pacienti, tas ir nopietns signāls, kuru nevajadzētu ignorēt.

Tie var liecināt par lietoto zāļu neefektivitāti vai par slimības progresēšanu. Šādā gadījumā par to ir jāaprunājas ar ārstiem, ģimenes locekļiem un jāmeklē risinājumi. Šajā žurnāla numurā padziļināti analizējam kognitīvos traucējumus un meklējam atbildes uz svarīgākajiem jautājumiem: kā atpazīt kognitīvos traucējumus? Par ko tie liecina? Vai ar šiem simptomiem ir iespējams uzturēt labu dzīves kvalitāti? Kā var palīdzēt rehabilitologs? Šeit varēsiet atrast detalizētus mediķu skaidrojumus. Esam arī sagatavojuši vairākus iedvesmojošus multiplās sklerozes pacientu stāstus. Ceram, ka šajā izdevumā ietvertā informācija, stāsti un padomi būs jums noderīgi. Patīkamu lasīšanu!

                                                                      ŽURNĀLA "DZĪVE JAUNĀS KRĀSĀS" REDAKCIJA

 

lasīt vairāk

16.12.2020Par invaliditātes noteikšanu

10 Biežāk uzdotie jautājumi –

par invaliditātes noteikšanu ārkārtējās situācijas laikā

no 09.11.2020.

 

1. Ja man jau pavasarī izsludinātās ārkārtējās situācijas laikā automātiski tika pagarināta invaliditāte un termiņš beidzas šīs ārkārtējās situācijas laikā, vai tā tiks pagarināta atkārtoti?

Ja ir izveidojusies situācija, ka personai 2020.gada pavasarī izsludinātās ārkārtējās situācijas laikā (no 12.03.2020. – 10.06.2020.) un vēl trīs mēnešus pēc tam, t.i., līdz 09.09.2020., iepriekš noteiktā invaliditāte tika automātiski pagarināta un tās termiņš beidzas 2020.gada 9.novembrī vai vēlāk (rudenī izsludinātās ārkārtējās situācijas laikā), vai trīs mēnešu laikā pēc ārkārtējās situācijas atcelšanas, un persona nav vai nebūs iesniegusi dokumentus atkārtotas invaliditātes ekspertīzei, tad pavasarī pagarinātais invaliditātes termiņš un atzinumi, ja tādi bijuši izsniegti, vēlreiz tiks automātiski pagarināti uz sešiem mēnešiem.

2. Vai ārkārtējās situācijas laikā, kas izsludināta no 2020.gada 9.novembra līdz 2021.gada 11.janvārim mainīsies invaliditātes pagarināšanas kārtība?

Kārtība, kādā tiek pagarināts iepriekš noteiktās invaliditātes termiņš, ir tāda pati, kāda tā bija 2020.gada pavasarī izsludinātās ārkārtējās situācijas laikā.

Tātad, personām, kurām ārkārtējās situācijas laikā (no 2020.gada 9.novembra līdz tās atcelšanai) vai triju mēnešu laikā pēc ārkārtējās situācijas atcelšanas beigsies iepriekš noteiktais invaliditātes termiņš un persona nebūs iesniegusi dokumentus invaliditātes ekspertīzei, invaliditātes termiņš tiks automātiski pagarināts uz sešiem mēnešiem, saglabājot iepriekš noteikto invaliditātes grupu un atzinumus, ja tādi bijuši izsniegti, kā arī visas izrietošās sociālās garantijas (pensijas/pabalsti).

3. Uz ko attiecas invaliditātes termiņa pagarinājums līdz sešiem mēnešiem?

Iepriekš noteiktā invaliditāte tiek automātiski pagarināta visām personām ar invaliditāti, kurām tā beidzas ārkārtējās situācijas laikā (no 2020.gada 9.novembra līdz tās atcelšanai) vai triju mēnešu laikā pēc ārkārtējās situācijas atcelšanas, ja vien persona nav jau savlaicīgi iesniegusi dokumentus invaliditātes ekspertīzes veikšanai parastajā kārtībā.

4. Vai tiks pagarināti arī visi iepriekš izsniegtie atzinumi – īpašas kopšanas nepieciešamība, asistenta pakalpojums, transporta kompensācija?

Jā. Personām, kurām ārkārtējās situācijas laikā (no 2020.gada 9.novembra līdz tās atcelšanai) vai triju mēnešu laikā pēc ārkārtējās situācijas atcelšanas beigsies iepriekš noteiktais invaliditātes termiņš un persona nebūs iesniegusi dokumentus invaliditātes ekspertīzei, arī līdz šim izsniegto atzinumu termiņi tiks automātiski pagarināti uz laiku līdz sešiem mēnešiem.

5. Vai automātisks termiņa pagarinājums tiks piemērots visos gadījumos?

Nē, ir izņēmumi, kad automātisks pagarinājums nav iespējams:

-        ja invaliditātes termiņš beidzies pirms ārkārtējās situācijas izsludināšanas (t.i., pirms 

         09.11.2020.);

-        ja bērns ārkārtējās situācijas laikā sasniedz 18 gadu vecumu (lēmums nevar tikt automātiski

         pagarināts, jo pilngadīgām personām tiek piemēroti citi invaliditātes noteikšanas kritēriji, mainās

         atbalsta pasākumi u.c.).

lasīt vairāk

13.12.2020Pateicība

                       Marga.jpg

                Cik labi, ka mums ir ar ko lepoties un ir labi, ka kāds to arī novertē. PALDIES !

             Paldies par darbu ko dari un ar savu piemēru rādi, ka mēs varam paveikt daudz !

lasīt vairāk

27.11.2020LMSA-25

               bright-celebrate-celebration-769525.jpg

Gadā ir tikai divas dienas, kurās mēs neko nevaram iesākt.

Viena ir vakardiena un otra-rītdiena.

Tādēļ šodien ir īstā diena, lai mīlētu, ticētu, darītu un galvenokārt-dzīvotu!

 

     LMSA 25, vai tas ir daudz , vai maz…. Kādam var šķist, ka tāds nieks vien ir, bet kādam tas ir vesela mūža ieguldījums, tik daudz padarīta, un vēl tik daudz nepadarīta, jo darbiem nekad nav gala, tie ir darāmi un darāmi.

     Paldies katram par doto artavu , lai asociācija taptu, lai biedrības darbs turpinātos no dienas uz dienu, no gada uz gadu… Paldies tās dibinātājiem, tās radītajiem un aizsācējiem, pamata licējiem - visiem,  kuru vārdus zina katrs saskaroties ar biedrības darbu. Ikviens, kas ielicis sirdi un dvēseli tās pastāvēšanā un eksistēšanā. Visiem nodaļu vadītājiem -bijušajiem un esošajiem, palīgiem, asistentiem, viņu ģimenēm, mūsu ārstiem, un medmāsām, arī pārejam medicīnas personālam PALDIES, kas rūpējušies par mūsu cilvēkiem, dodot cerības par labāku nākotni, vieglāku ikdienu.   

     Mēs kopā esam bijuši milzīgs spēks, palīdzot mazajos, sīkajos darbiņos, jo tikai no mazuma top lielas lietas. Paldies visiem mūsu atbalstītājiem, esot blakus visus šos gadus , mēs zinām,  ne vienmēr ir iespēja atbalstīt ar naudu, bet mēs priecājamies, ja tā ir lieta, manta, pārtika vai palīdzīgas rokas ko varam iedot mūsu cilvēkiem, katrs atbalsts ir ļoti svarīgs.

     Cik labi,  jau šo gadu laikā ir izveidojušies nu jau trīs MS centri, un mūsu cilvēkiem ir lielākas, plašākas  iespējas gan ārstēties, gan rehabilitēties. Par šo laiku esam sadraudzējušies, un 10 gadus saņemam humāno palīdzību no Vācijas, Hemeras kristīgās draudzes.

     Tuvojas Ziemassvētku laiks, katrs aizdomājamies par sev mīļajiem un tuvajiem cilvēkiem, ir piedošanu un pārdomu laiks, katrs varam atskatīties par padarīto , bet varbūt arī vēl nepadarīto.  

     Mums ir iespēja piepildīt kāda sapni vai arī īstenot savējo un padarīt ja ne visu pasauli gaišāku tad cita sirdi noteikti. Lai miers mums sirdī un gaišs prāts pār visiem!

     Laimīgu Jauno gadu un lai nākamais gads atnes daudz jaunu cerību, sapņu piepildījumu, par labāku rītdienu un  dzīvi bez MS.

 

Ja Tu gaidīsi īsto brīdi, Tu nekad neuzsāksi to, ko gribi.

Tāpēc sāc tieši tagad, sāc tur, kur Tu esi, ar to, kas Tev ir!

                                                

                                                         Ar mīlestību un no sirds, jūsu LMSA vadītāja Ineta Osipoviča.

lasīt vairāk

Aptauja:
Mana primārā nepieciešamība.

Rezultāti Atbildēt

Biedrība „Latvijas Multiplās sklerozes asociācija” (LMSA)
LMSA atrodas Latvijas Jūras medicīnas centrā (LJMC) Melīdas iela 10, Rīga, LV – 1015

Tālrunis: 2 659 9723
E-pasts: lmsa@lmsa.lv

LMSA rekvizīti:
A/S „Rietumu Banka”
Konts:
IBAN LV10RTMB0000 0688 01518
SWIFT: RTMBLV2X


Nodaļas

Atbalstītāji: