29.03.2021Jaunumi nekad nav par daudz

Vēlamies informēt par jaunu MS mājas lapu latviešu valodā!
Iekļauta informācija arī par izglītojošiem materiāliem latviešu valodā un video lekcijām evisit platformā.


https://www.multiplaskleroze.lv/

lasīt vairāk

16.02.2021Enterālā un parenterālā barošana

Par Enterālās un parenterālās barošanas nodrošinājumu pieaugušajiem.

Mēs vēlamies Jūs informēt, ka jau no pagajušā gada stājās spēkā grozījumi MK noteikumos Nr. 555 “Veselības aprūpes pakalpojumu organizēšanā un apmaksas kārtībā”, kā rezultātā tiek nodrošināta enterālā un parenterālā barošana, t. sk. enterālās un parenterālās barošanas maisījumu piegāde, pieaugušajiem pacientiem, ko nodrošinās SIA “Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīca”.

Klīniskā barošana tiks nodrošināta tiem pacientiem, kuri jau saņem no pašu vai trešo personu līdzekļiem apmaksātu enterālo vai parenterālo barošanu un atbilst izstrādātajiem medicīnisko indikāciju kritērijiem. Jaunie pacienti, kuri līdz šim nav saņēmuši enterālo un parenterālo barošanu, stājoties spēkā Ministru kabineta noteikumu Nr. 555 “Veselības aprūpes pakalpojumu organizēšanas un samaksas kārtība” grozījumi, varēs saņemt šo pakalpojumu.

Enterālā un parenterālā barošana tiks nodrošināta pacientiem ar noteiktām diagnozēm un atbilstību pacienta medicīnisko indikāciju kritērijiem. Kā arī pacientiem tiks nodrošināta dinamiskā novērošana ambulatori, kā ietvaros, saņemot šo pakalpojumus pie ārsta, pacientam jāveic pacienta līdzmaksājums, izņemot gadījumus, ja pacients ietilpst, kādā no pacienta līdzmaksājuma atbrīvotajām iedzīvotāju grupām.

Enterālās un parenterālās barošanas kabinets ir izveidots, lai nodrošinātu enterālās un parenterālās barošanas pēctecību pieaugušajiem pacientiem, kas izrakstās no stacionāra, kā arī tiem pacientiem, kuriem ir jāsaņem klīniskām indikācijām atbilstoša barošana.

Kam tiek nodrošināta enterālā un parenterālā barošana?

Personai, kurai nepieciešama enterālā barošana un kura atbilst šādiem diagnozes kodiem, kā arī ir atbilstība izstrādātajiem pacienta medicīnisko indikāciju kritērijiem:

Diagnozes kods:

Diagnozes skaidrojums

K22.2

Barības vada obstrukcija

G12.2

Motoriskā neirona slimība

R13  ;  G35

Disfāgija (pacients pilnībā neatbilst K 22.2 vai G 12.2), Multiplā skleroze

E43

Neprecizēta smaga olbaltumu un enerģētiska malnutrīcija

E44.0

Vidēji smaga olbaltumu un enerģētiska malnutrīcija

Ja Jums rodas jautājumi, lūdzu, sazinaties ar:

SIA “Rīgas Austrumu klīniskās universtitātes slimnīca” Klīniskās barošanas kabinetu: 8609466 vai 67042630 (darba dienās no 08:30 līdz 12:00), kliniska.barosana@aslimnica.lv vai SIA Nutricia: 67784372, customerservice.medical@danone.com

 Ar pilnu informāciju var iepazīties šeit: http://www.vmnvd.gov.lv/lv/aktualitates/1152-enteralas-un-parenteralas-barosanas-nodrosinajums-pieaugusajiem-no-1-julija

Ar cieņu, Rihards Tiltiņš

lasīt vairāk

05.02.2021Valdes pārvēlēšana

Par biedrības izmaiņu ierakstīšanu biedrību un nodibinājumu reģistrā

Šis lēmums stājas spēkā 2021. gada 3. februārī.

LMSA valdes priekšsēdētāja – Ineta Osipoviča

LMSA līdzpriekšsēdētāja –      Maija Pontāga

LMSA grāmatvede -                Sanita Zommere

LMSA sekretāre –                  Skaidrīte Beitlere

LMSA valde – Ženija Stunda,

                        Marga Ozoliņa,

                        Jeļena Romanova,

                        Aivis Miezītis, 

                        Didzis Apsītis

Ārstu medicīniskās padomes priekšsēdētāja – Dr. Jolanta Kalniņa
MS pacientu komitejas priekšsēdētājs – Uldis Bundzinskis

lasīt vairāk

13.01.2021Slimību profilakses un kontroles centrs

No slimību profilakses un kontroles centra -

Par vakcināciju pret COVID-19 pacientiem ar multiplo skleroziCOVID-19 mRNS vakcīna (turpmāk tekstā: Comirnaty) ir paredzēta aktīvai imunizācijai pret SARS-CoV-2 vīrusa izraisīto COVID-19 personām no 16 gadu vecuma.Comirnaty nav specifiksi pētīts uz multiplās sklerozes (turpmāk tekstā: MS) pacientiem. Balstoties uz esošajiem datiem no pētījumiem par vakcīnas darbības mehānismu, iedarbīgumu un drošumu nav pamats uzskatīt, ka vakcīna nebūtu iedarbīga vai radītu veselības riskus cilvēkiem ar MS, tāpēc nav noteikti ierobežojumi vakcinācijai. Produkta informācijā ir norādīts, ka vakcīnas iedarbība varētu būt zemāka imūnkompromitētiem pacientiem, tajā skaitā tiem, kuri lieto imūnsupresantu terapiju, taču vakcīnu rekomendē lietot.2020. gadā BMJ Open publicētajā Reyes et al rakstā par imunizāciju pacientiem ar MS tiek uzsvērts, ka MS pacientu grupā ieguvums no vakcinācijas ir lielāks, nekā iespējamais risks, tāpēc pacientiem un viņu radiniekiem un kontaktpersonām būtu jāveic imunizācija atbilstoši imunizācijas programmai. Turklāt MS saasināšanās, kas saistīta ar infekcijas slimību, var izraisīt smagāku un ilgstošāku neiroloģisku deficītu nekā spontāni slimības recidīvi.Tiek norādīts, ka vēsturiski ir bijusi publicēta pretrunīga informācija par iespējamo slimības un tās recidīvu veicināšanu pēc imunizācijas, bet, ņemot vērā pēdējā desmitgadē veiktos pētījumus un jaunāko uz pierādījumiem balstīto informāciju, ir secināts, ka vakcīnas neizraisa MS un nav nekāda cēloņsakarība starp vakcinēšanos un slimības vai tās recidīvu attīstību pacientiem ar MS. Vienīgi vakcināciju var rekomendēt atlikt tiem MS pacientiem, kuriem uz vakcinēšanas brīdi ir aktīvs slimības recidīva periods, līdz brīdim, kad slimības recidīvs nav vairs aktīvs.

Pasaules Veselības organizācijas Globālās Vakcīnas drošības komiteja ir publicējusi informāciju par vairāku vakcīnu drošumu un efektivitāti pacientiem ar MS. PVO secinājusi, ka neviena no apskatītajām vakcīnām nevar inficēt šūnas, vairoties vai izraisīt slimību, bet tiek inducēta specifisku antivielu veidošanās cilvēka organismā, kas rada imunitāti pret konkrēto infekcijas slimību. Ņemot vērā vakcīnu darbības mehānismu šo slēdzienu var attiecināt arī uz COVID-19 vakcīnām, tostarp Comirnaty vakcīnu.Šobrīd valsts imunizācijas programmā iekļautās vakcīnas ir piemērotas pacientiem ar MS, un nav nekādu pierādījumu tam, ka vakcinēšanās var inducēt MS recidīvu vai provocēt saslimšanu ar MS.Ņemot vērā, ka Comirnaty ir reģistrēts reģistrācijas procedūrā ar nosacījumu, kompānijai ir pienākums sniegt papildus datus par klīnisko pētījumu rezultātiem divu gadu griezumā. Šie dati sniegs papildus informāciju par dažādām pacientu grupām. Papildus Eiropas Zāļu aģentūra plāno neatkarīgu, rūpīgu vakcīnu pēcreģistrācijas uzraudzība Eiropas Savienības līmenī, lai ievāktu datus par vakcīnu lietošanu reālajā vidē.Plašāku informāciju par Comirnaty var atrast zāļu aprakstā un lietošanas instrukcijā.[5]Ņemot vērā augstāk minēto, Latvijas Zāļu valsts aģentūra un Imunizācijas valsts padome pacientiem ar multiplo sklerozi rekomendē veikt vakcināciju pret COVID-19 atbilstoši paredzētajai vakcinācijas shēmai.

Direktore Iveta GavareIeva Rutkovska, 67081512ieva.rutkovska@spkc.gov.lv

lasīt vairāk

06.01.2021Uzziniet vairāk

Uzziniet vairāk par Multiplo sklerozi -ieej www.evisit.lv  !

Ir vienreizēja bezmaksas iespēja, ievadot personalizētu kodu, Evisit pašmācības platformā piekļūt un noklausīties Multiplās Sklerozes (MS) speciālistu izglītojošās lekcijas.

Tādas kā - kā sagatavoties speciālista vizītei, pašu MS pacientu pieredze, noderīgi un informatīvi materiāli MS pacientam arī testi MS pacientam un daudz kas cits.

Lekcijas ar laiku tiks papildinātas.

Kā piekļūt lekcijām speciāli mūsu cilvēkiem ar MS un kā iegūt kodu?

Jums būs jāreģistrējas www.evisit.lv izglītojošā interneta vietnē , kods katram ir individuāls un ļaus saglabāt anonimitāti iegūstot informāciju jau ar koda ievades brīdi. Individuālu kodu, paroli (kas sastāda burtu un ciparu kombināciju) jūs varēsiet iegūt pie sava MS nodaļas vadītāja, kurš to Jums iedos kopa ar instrukciju kā piekļūt šai vietnei un piereģistrēties.

Savus pieejas datus glabā droši !

                                IMG_20210106_103445.jpg

lasīt vairāk

Aptauja:
Mana primārā nepieciešamība.

Rezultāti Atbildēt

Biedrība „Latvijas Multiplās sklerozes asociācija” (LMSA)
LMSA atrodas Latvijas Jūras medicīnas centrā (LJMC) Melīdas iela 10, Rīga, LV – 1015

Tālrunis: 2 659 9723
E-pasts: lmsa@lmsa.lv

LMSA rekvizīti:
A/S „Rietumu Banka”
Konts:
IBAN LV10RTMB0000 0688 01518
SWIFT: RTMBLV2X


Nodaļas

Atbalstītāji: